Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Blue Origin NS-22

2022-08-04 Blue Origin NS-22

Suborbitalna rakieta New Shepard po raz szósty poleciła w kosmos z turystami kosmicznymi.

Start odbył się 4 sierpnia 2022 roku. Rakieta wystartowała z firmowego kosmodromu Corn Ranch w Teksasie (USA). Start był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Załogę statku stanowiło 6 turystów kosmicznych:

  • Coby Cotton - jutuber (USA)
  • Mário Ferreira - przedsiębiorca (Portugalia)
  • Vanessa O'Brien - podróżniczka (USA)
  • Clint Kelly III - robotyk (USA)
  • Sara Sabry - inżynierka (Egipt)
  • Steve Young - łącznościowiec (USA)

Dla wszystkich był to pierwszy lot w kosmos. Sara Sabry została pierwszą Egipcjanką w kosmosie, oraz Mário Ferreira został pierwszym Portugalczykiem w kosmosie.


Załoga (grafika: Blue Origin)

Coby Cotton to youtuber, jedn z kilku współzałożycieli kanału Dude Perfect, najbardziej subskrybowanego kanału sportowego na YouTube i jednego z najpopularniejszych na świecie z ponad 57 milionami obserwujących. Miejsce Coby'ego zostało opłacone przez MoonDAO, którego misją jest decentralizacja dostępu do eksploracji kosmosu. Członkowie MoonDAO wspólnie ustalili, aby to Coby ich reprezentował podczas tego lotu.

Mário Ferreira to portugalski przedsiębiorca, inwestor i prezes Pluris Investments Group, która obejmuje ponad 40 firm z branży turystycznej, medialnej (telewizja i radio), nieruchomości, ubezpieczeń i energii odnawialnej. Jako pasjonat przygód, Mário wziął udział w Dakarze, najtrudniejszym rajdzie samochodowym na świecie, w 2007 roku, przebiegł Maraton Londyński w 2010 roku, a od 20 roku życia jest nurkiem. W 2003 roku Mário został odznaczony przez prezydenta Portugalii tytułem "Comendador".

Vanessa O'Brien to brytyjsko-amerykańska odkrywczyni. Po locie w kosmos Vanessa stanie się pierwszą kobietą, która osiągnie ekstrema na lądzie, morzu i w powietrzu, kończąc Ekstremalną Trifectę Odkrywców, rekord Guinnessa. Vanessa stanie się pierwszą kobietą, która zdobędzie najwyższy szczyt Ziemi (Mt. Everest), najgłębszy punkt (Challenger Deep) i przekroczy linię Karmana, międzynarodowo uznaną granicę przestrzeni kosmicznej. Jest przeciwniczką zmian klimatycznych oraz orędowniczką równości kobiet i edukacji.

Clint Kelly III zarządzał programami badawczymi i technologicznymi skupiającymi się głównie na informatyce i robotyce podczas pracy w rządzie i przemyśle. W 1984 roku rozpoczął projekt Autonomous Land Vehicle w Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) i przypisuje mu się rozpoczęcie rozwoju bazy technologicznej prowadzącej do dzisiejszych samochodów autonomicznych bez kierowcy. Wraz z żoną fotografował dziką przyrodę na wszystkich kontynentach, od Arktyki po Antarktydę, ze szczególnym uwzględnieniem wielkich kotów, niedźwiedzi polarnych i wszystkich 21 gatunków pingwinów.

Sara Sabry to egipska inżynier mechaniki i biomedycyny oraz założycielka Deep Space Initiative (DSI), organizacji non-profit mającej na celu zwiększenie dostępności do badań kosmicznych. Została pierwszą egipską kobietą astronautą analogowym w 2021 roku po ukończeniu dwutygodniowej symulacji misji na Księżycu. Sara uzyskała tytuł licencjata z inżynierii mechanicznej na American University in Cairo oraz tytuł magistra inżynierii biomedycznej na Politecnico di Milano. Obecnie robi doktorat w dziedzinie nauk lotniczych i kosmicznych, koncentrując się na projektowaniu kombinezonów kosmicznych. Sara mówi biegle po arabsku, francusku i angielsku, a obecnie mieszka w Berlinie. Miejsce Sary jest sponsorowane przez Space for Humanity (S4H), organizację non-profit, której misją jest rozszerzenie dostępu do przestrzeni kosmicznej dla całej ludzkości. S4H sponsorowało również miejsce astronauty NS-21, Katyi Echazarrety.

Steve Young to były dyrektor generalny Young's Communications LLC (Y-COM), największego wykonawcy telekomunikacyjnego w stanie Floryda. Zapalony wędkarz, Steve pełni funkcję prezesa zarządu w Eau Gallie Yacht Club i członka komitetu Space Coastal Conservation Association (CCA). Jest również zaangażowany w działalność społeczną poprzez Trinity Group, swoją fundację.

Lot trwał kilkanaście minut. Rakieta wykonała lot suborbitalny na wysokość powyżej 100 km, która to uznawana jest za umowną granicę kosmosu (linia Karmana). Na szczycie toru lotu pasażerowie przez kilka minut doświadczali stanu nieważkości.


Naszywka misji (grafika: Blue Origin)

Załoga w kapsule powróciła na spadochronach na Ziemię. Człon rakietowy zaś, po odłączeniu się od kapsuły, wylądował widowiskowo pionowo "na ogniu" na lądowisku.

Była to 22. misja rakiety New Shepard firmy Blue Origin i jednocześnie szósty załogowy lot.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: