Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Białoruś

Białoruś

Białoruski program kosmiczny koncentruje się na sztucznych satelitach oraz załogowych lotach w kosmos we współpracy z Rosją. Białoruś ma na orbicie 2 duże sztuczne satelity: obserwacyjny (służący także jako szpiegowski) oraz telekomunikacyjny. Ma także 3 kosmonautów, którzy wykonali aż 6 lotów. Ostatni z nich przebywał niedawno na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


50 załoga ISS z białoruskim kosmonautą Olegiem Nowickim u góry z prawej strony (grafika: NASA)

Sztuczne satelity

Nieudana pierwsza próba

Białoruś próbowała umieścić pierwszego swojego satelitę BelKA-1 na orbicie już w 2006 roku. Wtedy jednak z powodu usterki rosyjskiej rakiety Dniepr próba ta zakończyła się fiaskiem. Silniki rakiety zbyt wcześnie zakończyły pracę w wyniku czego rakieta z satelitą rozbiły się na pustyni w południowym Kazachstanie.

BelKA (BKA-2) - pierwszy białoruski satelita

Pierwszy białoruski satelita BelKA (z ros. wiewiórka) został wyniesiony w 2012 roku. BelKA (oznaczany także jako BelKA-2 lub BKA-2) jest to satelita obserwacyjny wykonany przez Rosjan na zlecenie białoruskiej akademii nauk. Kosztował 16 mln dolarów. Mający masę 400 kg satelita dostarcza zdjęcia satelitarne Ziemi o rozdzielczości 2,1 m dla zdjęć czarno-białych i 10,5 m dla zdjęć kolorowych. Został on umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) na wysokości 506 km nad powierzchnią Ziemi.

Zdjęcia te są wykorzystywane przez białoruskie władze, w tym zapewne wojsko, oraz sprzedawane do innych krajów. Do obsługi satelity zbudowana została naziemna stację satelitarna w Mińsku.

Jest to satelita dual-use, bowiem korzystać z niego nie tylko cywile, ale także białoruskie wojsko.

Satelita wykonuje zdjęcia satelitarne dla klientów zagranicznych oraz 21 białoruskich podmiotów, w tym 11 ministerstw.

W przyszłości ma być zbudowany kolejny satelita tej serii. Dokonywane są już ustalenia.

BELINTERSAT-1 - białoruski satelita telekomunikacyjny

W styczniu 2016 roku chińską rakietą nośną wyniesiony został BELINTERSAT-1 - pierwszy białoruski satelita telekomunikacyjny. O powstaniu satelity wraz z jego segmentem naziemnym zadecydował białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.


BELINTERSAT-1 na szczycie rakiety nośnej (grafika: National System of Satellite Communication and Broadcast of The Republic of Belarus, NSSC)

Podobnie jak satelity telekomunikacyjne innych krajów białoruski BELINTERSAT-1 umieszczony został na orbicie geostacjonarnej (GEO) na pozycji 51.5°E. Dzięki temu "wisi" on stale na jednym punktem Ziemi.


BELINTERSAT-1 (grafika: NSSC)

BELINTERSAT-1 to projekt eksportowy, nastawiony na sprzedaż usług satelitarnych podmiotom zagranicznym głównie działającym w Azji, na Środkowym Wschodzie i w Afryce takich jak:

  • telewizja satelitarna - na Europę i Afrykę (DTH, Direct-To-Home)
  • radio satelitarne
  • internet satelitarny

CubeBel-1 (BSUSat-1) - białoruski satelita studencki

Studenci Belarusian State University stworzyli pierwszego satelitę studenckiego CubeBel-1 (BSUSat-1). Na orbicie znalezł się ona w 2018 roku.

Sondy kosmiczne

Białoruś jak do tej pory nie zbudowała własnej sondy kosmicznej.

Statki kosmiczne

Białoruś może się pochwalić 3 kosmonautami. Są nimi (w nawiasie liczba lotów w kosmos):

  • Władimir Kowalonok (3)
  • Piotr Klimuk (1)
  • Oleg Nowicki (2)


Znaczek z 3 białoruskimi kosmonautami

Władimir Kowalonok poleciał w kosmos aż 3 razy na pokładzie statków Sojuz 25 (1977), Sojuz 29/31 (1978) i Sojuz T-4 (1981).

Piotr Klimuk był w kosmosie na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 30 (1978). Poleciał on w kosmos wraz z pierwszym polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim.

Oleg Nowicki w 2012 roku na pokładzie Sojuza TMA-06M dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie przebywał 143 dni. W 2016 roku ponownie wrócił tam na pokładzie statku Sojuz MS-03. Wrócił na Ziemię latem 2017 roku.


Oleg Nowicki z białoruską flagą składa noworoczne życzenia

Stacje orbitalne

Białoruski kosmonauta Władimir Kowalonok dwukrotnie przebywał na rosyjskiej stacji kosmicznej Salut 6 - w 1978 roku i w 1981 roku. Oleg Nowicki był na ISS (2012-2013) i obecnie tam przebywa drugi raz.

Na stację ISS Białoruś dostarczyła Videospectral System (VS). Jest to urządzenie badawcze dokonujące obrazowania powierzchni Ziemi o dużej rozdzielczości.

Rakiety nośne

Białoruś nie posiada własnych rakiet nośnych. Korzysta z rakiet nośnych Rosji oraz Chin.

Agencje kosmiczne

Białoruska agencja kosmiczna (Belarus Space Agency, w skrócie BSA) powstała w 2009 roku. Powiązana jest ściśle z Narodową Akademią Nauk Białorusi (Mińsk).


Alaksandr Łukaszenka wizytujący naziemną stację satelitarną (grafika: Belarus.by)

Kosmodromy

Białoruś nie posiada własnego kosmodromu. Do tej pory korzystała z rakiet nośnych i kosmodromów Rosji oraz Chin.

Przemysł kosmiczny

Na Białorusi działa ponad 20 naukowych organizacji i firm zajmujących się technikami kosmicznymi. Ich partnerem strategicznym jest rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

W lutym 2017 roku zapowiedziano utworzenie klastra przemysłu kosmicznego.

Inne

Porównanie polskiego i białoruskiego programu kosmicznego:
Białoruś Polska
kosmonauci 3 (6 lotów) 1 (1 lot)
sztuczne satelity 3 w tym 2 duże, pełnowymiarowe kilka miniaturowych

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: