Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Astra

Astra

Astra to budowana amerykańska rakieta nośna.


Rakieta Astra (grafika: KGO-TV)

Zdolna ma być do umieszczania małych ładunków o masie do 100 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Rakieta budowana jest przy jak największej tajemnicy przez amerykańską kilkudziesięcioosobową firmę Astra Space (wcześniej Ventions) z siedzibą w Alameda w Kalifornii. Pracowała ona wcześniej przy projekach silników rakietowych dla DARPA i NASA.

Firma znajduje się m.in. w budynku 397 byłej, ogromnej bazy lotniczej amerykańskiej marynarki wojennej Naval Air Station Alameda koło San Francisco. Kojarzyć ją można z "Pogromców mitów" (ang. MythBusters), gdzie lotnisko bazy wykorzystywane było często do eksperymentów.


Budynek 397 w którym wcześniej testowano silniki lotnicze (grafika: US Navy)

Budowa


Astra na tle innych rakiet (grafika: Astra Space)

Astra ma 12 metrów długości. Jest to niewiele więcej niż obecnie najmniejsza rakieta nośna SS-520 z Japonii.

Pierwszy stopień ma 5 silników rakietowych. Napędzane one są przez paliwo płynne - naftę i ciekły tlen (LOX). Paliwo jest przetłaczane do silnika najprawdopodobniej za pomocą pomp elektrycznych.

Dalsze szczegóły techniczne nie są znane.

Loty

W lutym 2018 roku rakieta została zauważona przez helikopter stacji telewizyjnej KGO-TV podczas testów naziemnych.


Na początku 2018 roku rakieta przechodziła testy naziemne

Pierwszy testowy lot prototypu rakiety oznaczonego jako "Astra Rocket 1" odbył się 20 lipca 2018 roku z kosmodromu Kodiak na Alasce.


Kosmodrom Kodiak na Alasce (grafika: Alaska Aerospace Corporation)

Start miał miejsce we mgle, co utrudniało jego obserwację przez osoby postronne. Ten lot suborbitalny (bez ładunku użytecznego) się nie udał. Został zakończony 21 sekund po starcie. Przyczyny niepowodzenia nie zostały podane.

Drugi start odbył się 29 listopada 2018 roku, różnież z Alaski. Rakieta testowa oznaczona jako "Astra Rocket 2" wykonać miała także lot suborbitalny. Zakończył się on niepowodzeniem po starcie. Nie podano żadnych innych szczegółów na temat tego startu. Nic nie wiadomo o ładunku użytecznym. Astra Space nie skomentowała niepowodzenia startu.

Projekt jest utrzymywany w tajemnicy. Sama firma określa się jako "Stealth Space Company" (z ang. niewidzialna firma kosmiczna). Pod tą nazwą np. rekrutuje nowych pracowników przez stronę StealthSpaceCompany.com.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: