Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Akatsuki

Akatsuki

Akatsuki to sonda kosmiczna i jednocześnie orbiter (sztuczny satelita) planety Wenus.

Akatsuki została wystrzelona w kosmos 20 maja 2010 roku z kosmodromu Tanegashima. Zbudowana została przez japońską agencję kosmiczną JAXA.

Po trwającym ponad 6 miesięcy locie sonda miała wejść na orbitę Wenus. Jednakże nie udało się to z powodu przedwczesnego wyłączenia silnika hamującego. Na podstawie przesłanych danych ustalono, że w 2 min 23 s po odpaleniu silnika hamującego, sonda wpadła w niekontrolowany ruch obrotowy, który skutkował wejściem oprogramowanie sondy w tryb awaryjny (safe mode) i przedwczesne wyłączenie silnika. W wyniku tego sonda nie weszła na orbitę wokół Wenus i została na orbicie heliocentrycznej.

Próbę wejścia na orbitę ponowiono 7 grudnia 2015 roku z wykorzystaniem silniczków sterowania reakcyjnego. Mimo, że manewr ten zakończył się powodzeniem i sonda w końcu weszła na orbitę wokół Wenus to znajduje się jednak pięciokrotnie dalej, niż pierwotnie zakładano. Ogranicza to rozdzielczość obserwacyjną sondy.

Budowa

Sonda została wyposażona w kamery podczerwieni i ultrafioletu, kamerę od wykrywania wyładowań atmosferycznych (błyskawic) i poświaty atmosfery.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: