Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Aeolus - przełomowy satelita mierzący laserem prędkość wiatrów

2018-08-22 Aeolus - przełomowy satelita mierzący laserem prędkość wiatrów

Aeolus to europejski satelita meteorologiczny mierzący wiatry na Ziemi za pomocą lasera.

Do tej pory pomiar wiatrów z orbity odbywa się orientacyjnie i pośrednio - m.in. poprzez śledzenie ruchu chmur niesionych wiatrem czy też pomiar fal na oceanie. Zmienić to ma europejski Aeolus. Trwają przygotowania przedstartowe tego rewolucyjnego satelity.


Aeolus to pierwszy w historii satelita, który bezpośrednio zmierzy prędkość wiatrów w różnych miejscach na Ziemi (grafika: ESA)

Główny instrument satelity to ALADIN. W jego skład wchodzą 2 silne lasery. To one po wyniesieniu na orbitę wokołoziemską za pomocą laserów emitować będą błyski światła ultrafioletowego. Dane zbierać będzie teleskop ze zwierciadłem o średnicy 1,5 m i jego czułe sensory.

W ten sposób Aeolus wyznaczać będzie profile wiatrów wiejących w atmosferze Ziemi, szczególnie w interesujących najgęstszych warstwach - do wysokości 30 km (troposfera i stratosfera).


Globalna cyrkulacja powietrza na Ziemi (grafika: ESA)

Dane pozyskiwane z Aeolusa przełożą się nie tylko na lepsze zrozumienie atmosfery i klimatu Ziemi, ale także na lepsze prognozy pogody. Uzyskiwane dane z satelity przekazywane będą bowiem niemal w czasie rzeczywistym do systemów prognozowania pogody w supercentrach obliczeniowych.


Przesył danych (grafika: ESA)

Satelita został zbudowany przez europejski koncern Airbus Defence and Space w zakładach w brytyjskim Stevenage. Ma masę 1 366 kg.


Nazwa satelity wywodzi się od Aeolusa - greckiego boga wiatrów (grafika: Airbus Defence and Space)

Satelita wyniesiony miał być już w 2003 roku, ale problemy z systemem pomiarowym przeciągały projekt. Okazało się, że promień lasera niszczy teleskop. Aby rozwiązać problem ESA prosiła o pomoc NASA, ta jednak sama ma małe doświadczenie w tej materii. Niezbędnym okazała się budowa przez Airbusa naziemnego testowego systemu, który pozwolił na rozwiązanie problemu.

W celu wyniesienia na orbitę Aeolus został przetransportowany na kosmodrom Kourou w Gujanie Francuskiej. Stamtąd na pokładzie nowej europejskiej rakiety nośnej Vega trafił na orbitę 22 sierpnia 2018 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: