Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 50 lat satelitów Landsat

2022-07-23 50 lat satelitów Landsat

Pół wieku temu na orbitę trafił Landsat 1 otwierając serię jednych z najbardziej znanych satelitów monitorowania Ziemi.


Landsat 1 (grafika: NASA)

Satelita Landsat 1 wyniesiony został 23 lipca 1972 roku na pokładzie rakiety nośnej Delta 900 z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii.


Start satelity

Landsat 1 to pierwszy z satelitów programu Landsat, który prowadzony jest przez amerykańską agencja kosmiczną NASA oraz naukowo-badawczą United States Geological Survey (USGS). Nosił on pierwotnie oznaczenie Earth Resources Technology Satellite 1 (w skrócie ERTS-1). Potem jego nazwę zmieniono na Landsat 1, aby odzwierciedlała ona główne cele cywilnego programu satelitarnego: zdalnego monitorowania i wykrywania zasobów Ziemi. Obrazowania z niech wykorzystywane są w wielu dziedzinach jak rolnictwo, leśnictwo, geologia, hydrologia, geografa, kartografia, oceanografia czy meteorologia.


Zdjęcie Obszar Zatoki San Francisco wykonane przez Landsata 1 (grafika: NASA)

Satelita miał 3 m wysokości i 1,5 m średnicy. Zbudowany został na bazie satelitów meteorologicznych Nimbus, stąd podobieństwo do nich. Satelita zasilany był przez dwa skrzydła z panelami słonecznymi o długości 4 m każdy.

Głównymi przyrządami satelity były:

  • Return Beam Vidicon (RBV) - zestaw kamer widikonowych służących do uzyskiwania obrazów Ziemi w paśmie światła widzialnego oraz bliskiemu podczerwieni
  • Multispectral Scanner (MSS) - czterokanałowy skaner wielospektralny do uzyskiwania obrazów radiometrycznych

RBV uzyskiwał fotograficzne obrazy Ziemi w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni.

W momencie projektowania RBV był uważany za główny przyrząd pomiarowy satelity. Okazało się, jednak że to testowy skaner multispektralny (MSS) stał się koniem roboczym Landsata 1.


Skaner wielospektralny Landsata 1 (grafika: NASA)

MSS zaprojektowany został przez Virginię Norwood z Hughes Aircraft.


Virginia Norwood ze względu na swój wkład w nazywana jest "matką Landsata" (grafika: NASA)

Satelita umieszczony został na orbicie o wysokości ponad 900 km i nachyleniu 99,1°. Dzięki takiej orbicie polarnej każdy fragment Ziemi był zawsze przelatywany o tej samej porze dnia.

Zdjęcia satelitarne Ziemi o rozdzielczości kilkudziesięciu metrów na piksel transmitowane były w czasie rzeczywistym lub wpierw zapisywane na taśmie magnetycznej i retransmitowane. Dwa szerokopasmowe magnetowidy (WBVTR) jako nośniki pamięci zdolne były do przechowywania do 30 minut danych ze skanera lub kamery, umożliwiając pokrycie prawie całego globu.

W styczniu 1978 roku nastąpiła awaria magnetowidów Landsata 1 i satelita został wycofany z użytku. W czasie życia satelity MSS dostarczył ponad 300 000 obrazów.

Po nim na orbitę wysłano kolejne Landsaty. Ostatni z nich Landsat 9 wyniesiony został jesienią 2021 roku.

Ciągłe pomiary powierzchni Ziemi przez satelitę Landsat 1 i jego następców dokumentują zmiany zachodzące na naszej planecie. Przez pięć dekad danych dostarczonych przez Landsat zostały ujawnione wzorce, cykle i trendy naszego naturalnego i ludzkiego środowiska." - przeczytać można w komunikacie NASA.

Pięćdziesiąt lat temu, kiedy wystartował Landsat 1, globalna populacja wynosiła 3,8 miliarda. Od tego czasu podwoiła się do prawie 8 miliardów ludzi. Landsaty udokumentowały zmiany na świecie w tym czasie: urbanizację i przenoszenie się ludności świata do coraz większych miast.

Zdjęcia satelitarne z Landsatów są dostępne dla wszystkich w cyfrowym archiwum.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: